kolozsvári konferencia
A „Kolozsvári akadémiai napok” keretében 2018. október 18–20. között, a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) és a Román Akadémia kolozsvári intézményeiben megrendezett konferencián a Trianon 100 Kutatócsoport tagjai is részt vettek.
Megjelent a "Területi egyenlőtlenségek nyomában a történeti Magyarországon" című kötet
A Trianon 100 Kutatócsoport támogatásával jelent meg Demeter Gábor és Szulovszky János szerkesztésében a "Területi egyenlőtlenségek nyomában a történeti Magyarországon" című kötet, amely térképek és adatok sokaságával igyekszik mélyebbre hatolni az első világháborút lezáró békeszerződés belső okaival kapcsolatban.
Csehszlovákia megalakulása és a helyi átmenetek 1918/1919. Magyar-szlovák konferencia Somorján
Kollégáink részvételével október 9-én nemzetközi tudományos konferencián keresik a választ azokra a kérdésekre, hogyan lett Felső-Magyarországból (Cseh)szlovákia 1918-1919 fordulóján.
A Trianon 100 Kutatócsoport a Gombaszögi Nyári Ifjúsági Táborban
Kutatócsoportunk tagjai két ízben is szerepeltek a július 16. és 22. közötti Gombaszögi Nyári ifjúsági Tábor programjában.
A Trianon 100 kutatócsoport beszélgetése a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon
A Trianon 100 négy tagja pénteken beszélget a kutatócsoport munkájáról és kiadványairól.
Új történelem – új kutatások Trianonról
A Trianon100 kutatócsoport blogja új, rendszeres időközönként megjelenő tartalommal bővül. Szaktörténészeket kérünk meg arra, hogy hosszabb újságcikknyi terjedelemben, közérthető, de nem leegyszerűsítő módon adjanak számot kutatásaikról a tágabb érdeklődő közönség részére. A kezdeti időszakban hetente, majd ez első két hónap után kéthetente jelenik meg új bejegyzés, amelyet minden esetben angol nyelven is közzéteszünk. Minden szöveg egy kisebb tematikát dolgoz fel, de általánosabb érvénnyel, a történelemről, kulturális identitásunkról való gondolkodásunk számára is releváns módon.
Gyulafehérvár vagy Trianon?
Háromszék, 2017. augusztus 26., szombat
Információs háború Erdélyért
Háromszék, 2017. augusztus 19., szombat
MAGYARADÁS / Bukarestben a Trianon 100
A trianoni békeszerződés körülményeit vizsgáló magyarországi csoport Bukarestben ismertette a tudományos projektet. Ablonczy Balázs szerint sikerült megértetni a kutatás céljait.
A Trianon 100 bukaresti bemutatkozása
A Trianon 100 Kutatócsoport küldöttsége (Ablonczy Balázs, Romsics Gergely, Zahorán Csaba) a New Europe College és a Bukaresti Magyar Intézet meghívására Bukarestben járt bemutatkozó látogatáson, ahol a Román Tudományos Akadémia képviselőivel is találkozott.
Puska, pótkávé, térkép – Új utak a Trianon-kutatásban
Milyen okok vezettek az első világháborút követő katonai összeomláshoz és a hadsereg leszereléséhez? Miként változott az élelmiszer-ellátás 1917 és 1922 között, és mi volt a politikai jelentősége ezeknek a változásoknak? Hogyan lehet a határmegvonás földrajzi következményeit új módszerek alapján vizsgálni? Egyebek mellett ezekre a kérdésekre keresi a választ az MTA Lendület Trianon 100 Kutatócsoport.