Dokumentumfilm az 1919-es magyar-román háborúról

Kutatócsoportunk tagjai is közreműködtek abban a 2021-ben elkészült dokumentumfilmben, amely Magyarország 1919-es román megszállását mutatja be. "A román megszállás" című, közel egyórás alkotást június 24-ig lehet megtekinteni a médiaklikk oldalán.

Fodor Ferenc geográfus emlékei az összeomlás és a trianoni béke közti időszakról

Az ego-dokumentumok történeti relevanciája abban rejlik, hogy megismerhetjük a szubjektív múltat is – vagyis a történelem fontos szereplőinek, alakítóinak vagy akár a társadalom széles rétegeinek gondolatait, cselekedeteinek mozgatórugóit, következtetéseit stb. Mohr Szilárd írása azt mutatja be, hogy Fodor Ferenc geográfus, aki személy szerint több szempontból is érintett volt az ország szétesésében, illetve részt vett a magyar békedelegáció felkészülésében, hogyan élte meg a háborús vereség és a békeszerződés megkötése közti időszakot.

Az 1919-es magyar–román háború román perspektívából

A román történeti tudatban sajátos kép él az 1919-es magyar–román háborúról. Munkatársunk ezt vizsgálta meg a Historia Special történeti folyóirat – a századik évforduló alkalmából megjelent – tematikus lapszáma alapján.

Ion I. C. Brătianu 1919. augusztus 5-i nagyszebeni beszéde

„Az 1919. augusztus 4-i diadalmas budapesti bevonulás kétségtelenül a román katonai sikerek és egyben a román nemzetépítés csúcspontját jelentette. Ezt tükrözte Ion I. C. Brătianu miniszterelnök másnapi, Nagyszebenben elmondott beszéde is, amelyből alább részleteket közlünk.” L. Balogh Béni, a Trianon 100 Kutatócsoport munkatársa Magyarország román megszállásáról és Brătianu nagyszebeni beszédének előzményeiről ír.

A román hatalomátvétel kezdetei Erdélyben 1918 végén – 1919 elején

A Trianon 100 Kutatócsoport munkatársa, L. Balogh Béni írása az erdélyi impériumváltásról az Erdélyi Krónikában.

A történeti Erdély román megszállása 1918–1919-ben

1918 novemberében Románia az utolsó pillanatban visszalépett az elveszítettnek tűnő háborúba. Csapatai alig két hónap leforgása alatt megszállták a történeti Erdélyt, ahol azonnal meg is kezdődött az új berendezkedés kiépítése. A korszak fontos román forrásaiból válogatva L. Balogh Béni ezeket az eseményeket idézi fel (a forráskiadvány megjelenése hamarosan várható).

Képek a megszállt Budapestről

A Tolnai Világlapja száz éve megjelent számai a román megszállás egy-egy momentumáról is tudósítottak - már amennyire azt a román cenzúra engedte.