Az azonnali Trianon 100 podcastja Szeghy-Gayer Veronikával

Az azonnali.hu Trianon 100 podcastjában kutatócsoportunk tagja, Szeghy-Gayer Veronika beszélt a történelmi Magyarország végéről és a trianoni békeszerződésről.

Románia és az erdélyi kérdés

Kutatócsoportunk legfrissebb kiadványa, a „Románia és az erdélyi kérdés 1918–1920-ban” már kapható (vagy jelenleg inkább rendelhető). A kötet csaknem száz dokumentumát L. Balogh Béni, a magyar–román kapcsolatok tapasztalt kutatója válogatta és látta el egy közel 60 oldalas, a történeti kontextust bemutató tanulmánnyal.

Révész Tamás könyvéről a Katolikus Rádión

A Katolikus Rádió műsorában munkatársunk, Révész Tamás tavaly megjelent könyvéről volt szó.

A kérészállamokról a Katolikus Rádióban

A kérészállamokról tartott konferenciáról a Katolikus Rádió is tudósított.

A kérészállamokról a Kossuth Rádió műsorában

A Kossuth Rádió "100 éve történt" című műsora is beszámolt a "kérészállamokról" rendezett konferenciáról.

Beszélgetés Glant Tiborral a debreceni FM 90 Campus Rádión

Glant Tibor, a Debreceni Egyetem docense február 26-án beszélgetett a Campus Rádión az amerikai béke-előkészítésről most megjelent forrásgyűjteményéről.

Interjú Ablonczy Balázs történésszel

Interjú Ablonczy Balázzsal a Népszava 2020. február 16-i számában.

Konferencia a történelmi Magyarország végnapjairól

Február 25-én kerül sor a Trianon 100 Kutatócsoport és az NKE EJKK Közép-Európa Kutatóintézetének közös konferenciájára.

„Irtózatos nagy zuhanás történt mindenki életében, többé-kevésbé váratlanul.”

Interjú Ablonczy Balázzsal a mandiner.hu-n, 2018. szeptember 1.

Ablonczy Balázs és Romsics Gergely május 10-i előadása

Kutatócsoportunk tagjai, Ablonczy Balázs és Romsics Gergely a Tanácsköztársaság és a párizsi békekonferencia sajátos kapcsolatáról tartottak előadást 2019. május 10-én. A Clio Intézet és Budapest Főváros Levéltára közös előadás-sorozatának ötödik rendezvényét Bödők Gergely moderálta.

15 ezer név Trianonról

A Trianon 100 Kutatócsoport, együttműködésben az adatbázis összeállítójával, Dékány Istvánnal, a „Trianoni árvák” című könyv szerzőjével és a Noran Libro kiadóval, egy több mint 15 ezer névből álló adatbázist publikál. Ez nem csak az 1918 és 1928 között Magyarországra érkezett menekültek neveit, de a korábbi lakóhelyüket, foglalkozásukat és a Magyarországra érkezésük helyét is kereshető formában tárja a nagyközönség elé. Hírlapok, levéltári források, hivatalos összeírások segítettek ennek a hatalmas adatmennyiségnek az előállításában. Természetesen ez a 15 ezer családfő a sokszázezer trianoni menekültnek csak töredéke, de fontos lépés a történeti múlt megismerésében.

Részletek a Rapaich-naplóból

Rapaich Richárd ezredes a magyar kormány megbízottjaként a trianoni békeszerződés katonai pontjainak betartását felügyelő Szövetségközi Katonai Ellenőrző Bizottsággal való kapcsolattartásért felelt. Erről a tevékenységéről vezette 1921 és 1927 között hivatali naplóját, amelyet nemrég adott ki a Meritum Egyesület. A március 22-én az ELTE-n bemutatott kötetet Juhász Balázs gondozta, megjelenését pedig a Trianon 100 Kutatócsoport is támogatta.

Rapaich Richárd: Antant-ellenőrzés Magyarországon

Tóth István bemutatja a Meritum könyvek sorozat legújabb kiadványát, Rapaich Richárd: Antant-ellenőrzés Magyarországon című kötetét. A könyvet Balázs Juhász gondozta.

Trianon a Nemzeti Múzeumban

2019. március 25–26-án nagyszabású konferenciára került sor a Magyar Nemzeti Múzeum szervezésében „Trianon” címmel. A rendezvényre számos, a témával foglalkozó szakértőt hívtak meg, köztük voltak kutatócsoportunk munkatársai is. Alább az első panel – „Trianoni horizontok I.” – előadásait ismertetjük röviden.

Vavro Šrobár leveléből

Kollégánk, Simon Attila szerkesztésében és bevezető tanulmányával hamarosan megjelenik a Trianon 100 Kutatócsoport újabb kötete, a „Csehszlovák diplomáciai iratok a magyar–szlovák államhatár kijelöléséhez (1918–1920)” című forrásgyűjtemény. A dokumentumok között számos fontos levél is szerepel, amelyek segítenek megvilágítani az új határtervek mögötti motivációkat is.

A Trianon 100 tematikus blokkja a Századokban

Már szabadon letölthető a Századok 2018/6. száma, amelynek fókuszába a történelmi Magyarország felbomlása került. Az „Összeomlás 1918” címet viselő tematikus blokk hat tanulmányt tartalmaz, amelyek nagy részét a Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport tagjai írták. A lapszám terjedelmének vagy háromnegyedét kitevő szövegek a kutatócsoport műhelyében zajló munkának azt a szegmensét mutatják be, amely a különféle „részkérdések” feltárásából és kibontásából áll, megalapozva a későbbi szintéziseket vagy akár az esetleges újraértelmezéseket is.

Háborúból békébe: a magyar társadalom 1918–1924

Megjelenés előtt a Trianon 100 újabb eredménye, a Bódy Zsombor által szerkesztett tanulmánykötet, amely a "Konfliktusok, kihívások, változások a háború és az összeomlás nyomán" alcímet viseli.

Trianon-kutatások a 100. évforduló előtt

Röviden a majdnem félidős Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport tevékenységéről és terveiről.

összesen: 65 db | 18 db/oldal

1 2 3 4